Koncert Uczniów Zespołów Muzycznych:

Klub Piosenki, Studio Platforma „UMIEĆ MIEĆ NIEPODLEŁOŚĆ”

28 lutego 2019

Ten koncert na długo pozostanie w naszej pamięci. Oklaski na stojąco na zakończenie koncertu i okrzyki, spontaniczne brawa w trakcie występów najlepiej podsumowują niezwykły koncert „Umieć mieć niepodległość”, który odbył się w Młodzieżowym Domu Kultury nr 2 w ubiegły czwartek. Wydarzenie wpisuje się w rok obchodów 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości.

Nieoczywisty dobór repertuaru zaskoczył i wzruszył wszystkich zgromadzonych. Młodzi ludzie pochylili się nad rokowym repertuarem rozrywkowym, wykonali przeboje lat 80-tych, bliskie wolnościowym nastrojom pokolenia swoich rodziców i dziadków – z repertuaru Lady Pank, Sztywnego Palu Azji, Chłopców z Placu Broni czy grupy Perfect. Udało się wydobyć z tych utworów to co uniwersalne – młodzieńczy zapał, entuzjazm i bunt, umiłowanie wolności, niezależności, prawdy. Wyśpiewali miłość do ojczyzny najbardziej znanymi frazami polskiej muzyki rozrywkowej: „Mój jest ten kawałek podłogi!” „ Chcemy być sobą wreszcie!”, „Ale ja nie chce uciekać stąd!” Niebanalne aranżacje i wykonania były dziełem uczestników zajęć Klubu Piosenki i Studia Platforma. Opiekę artystyczną nad zespołami i organizacją koncertu zajęli się pan Paweł Rogoża i pan Paweł Chmiel.

Na widowni zasiedli wyjątkowi goście: Pierwszy Zastępca Prezydenta Miasta Poznania, pan Mariusz Wiśniewski, Dyrektor Wydziału Oświaty, pan Przemysław Foligowski, Zastępca Dyrektora Wydziału Oświaty pan Wiesław Banaś, radni, sympatycy MDK nr 2 oraz licznie zgromadzeni rodzice i fani zespołów.

„To niesamowite, że młodzież sięga po tę muzykę - przeboje naszej młodości, ważne i wciąż aktualne” – wzruszał się jeden z gości.

„Kto podsunął uczniom właśnie takie teksty?”– pada pytanie do nauczycieli, którzy przygotowali młodzież do koncertu. Okazuje się, że to długi proces – część utworów wybiera nauczyciel, inne proponują uczniowie, następnie wczytują się w teksty, by ocenić, czy utwór jest wartościowy i zrozumieć jego przesłanie, warunek niezbędny, by dobrze utwór wykonać. W końcu przychodzi czas na dopasowanie do możliwości wokalnych i interpretacyjnych. Dopiero wtedy zapada decyzja, kto jaki utwór wykona, a to początek długich godzin warsztatowych, koncert jest zwieńczeniem wielu miesięcy prób.

Koncert był niesamowitym przeżyciem artystycznym i niewątpliwie wyróżniał się nieoczywistym doborem repertuaru oraz profesjonalnym wykonaniem. Nastrój budowała także ascetyczna, symboliczna scenografia, subtelnie eksponująca symbole narodowe i wolnościowe, będąca dziełem pana Przemysława Szydłowskiego. 13 utworów zapowiedział konferansjer pan Dariusz Jagodziński, jednocześnie przybliżając kulisy powstania utworów i ich autorów.

„Nikt nie miał wątpliwości, że wspaniała grająca i śpiewająca młodzież, która wystąpiła na scenie jest niezwykle utalentowana i niewątpliwie - umie mieć niepodległość” – podsumowała koncert Małgorzata Głazowska – wicedyrektor Domu Kultury.