Na pewno słyszeliście chociaż raz w swoim życiu nazwisko Fridy Kahlo. A czy znacie Dorę Kallmus albo Carlę Basuttil? Lub czy słyszeliście o Teresie Oaxaca albo Lee Krasner? Wszystkie te nazwiska kobiet-artystek to tylko namiastka inspiracji, które natchnęły młodych ludzi do wzięcia udziału w tegorocznej edycji konkursu Powidoki z MegaBabką 2017, zorganizowanego przez Młodzieżowy Dom Kultrury numer 1 oraz Młodzieżowy Dom Kultury numer 2 we współpracy z Inicjatywą Mamy Głos.

Wernisaż konkursowy odbył się w czwartkowy wieczór 16 marca 2017 w Galerii Pod Arkadami.
Z całej Polski nadesłanych zostało ponad 70 prac z 35 placówek. Są wsród nich gimnazja, licea, licea plastyczne oraz jeden dom kultury. Pierwsze miejsce otrzymał uczeń Liceum Platycznego w Supraślu.
- To, że jury nagrodziło mężczyznę w konkursie o Megababkach, artysytkach, pokazuje, że nie kierowaliśmy się sugestią czy autorem jest chłopak czy dziewczyna – mówi Dobromira Szydłowska z MDK nr 2 – i tak życzyłabym sobie, by sztuka była oceniana: przez pryzmat jakości pracy a nie płci autora.
Inspiracją dla Oskara Wasiluka z Supraśla był performance Mariny Abramovic “Artystka Obecna”. Sytuację dialogu przedstawił za pomocą krzeseł ustawionych  w zimowej scenerii pustkowia, a na nich nie ludzie, lecz buchający ogień – opowiada Agnieszka Jankiewicz, organizatorka konkursu - ogień który może być interpretowany dwojako: siła zniszczenia lub zapał, pasja, czyli to, co nakręciło na przykład naszych uczestników do tworzenia prac.
Kinga Dudko, uczennica Gimnazjum w Zabłudowie, otrzymała drugą nagrodę. Jej praca inspirowana z kolei performancem Yoko Ono "Cut Piece" składa się z dwóch kadrów – jeden, gdy dziewczynie obcinane są fragmenty jej bluzki i drugi gdy przez wycięty otwór ukazuje się ciekawskie oko performerki – jednoczesność bycia uczestnikiem i obiektem, wycinanie ubrań jak otworów w masce, by próbować zobaczyć i zrozumieć wnętrze.
W konkursie największą popularnością cieszyła się Frida. Jednak uwagę jury przykuła praca Anastazji Kramer z Poznania, zdobywczyni trzeciego miejsca: głowa inspirowana autoportretem artystki namalowana jest “do góry nogami”. Wokół niej czerwone korzenie, pędy – symbol ukazujący, jak w niekończący się sposób Frida Kahlo zapładnia wyobraźnię artystów i artystek, jak bardzo zainspirowała uczestników konkursu. Około 1/5 wszystkich prac przysłanych na “Powidoki” to wariacje na temat twórczości Fridy Kahlo.

Uczniowie klasy matematyczno-fizycznej, przyszli architekci z poznańskiego liceum zaprezentowali rzeźbę. Przemysław Baranek i Jan Zieliński zainteresowali się "Kompozycją przestrzenną" Katarzyny Kobro. – Mieliśmy ostatnio na matematyce ruchunek pochodnych i zainspirowało nas to do zrobienia odwrotności rzeźby Kobro – wyjaśnia Przemek – nasza praca nazywa się Kompozycja -1/4 i oparta jest na odwrotności, np. na użyciu barw dopełniających.

Jedną z nagród ufundowaną przez Inicjatywę MamyGłos jest  Kolorowanka z MegaBabkami. Jest to książeczka zawierająca 30 wizerunków kobiet działających skutecznie w różnych dziedzinach nauki i sztuki, których osiągnięcia zostały często wymazane z kart historii  – mówi Aleksandra Jarocka z MamyGłos -  kobiety, o których podręczniki szkolne milczą. Chcemy popularyzować wiedzę o nich tak, aby młode dziewczyny nie wahały się w wyborze swojej drogi zawodowej ze względu na płeć. Edukacja ta dotyczy również chłopaków.

Wystawa potrwa do 30 marca, a następnie zostanie wyeksponowana w przestrzeni MDK nr 2 na Cytadeli.
Opracowanie: Marta Szymańska i Agnieszka Jankiewicz