• Kontrast:
  • A
  • B
  • C

Nauczyciel: DOBROMIRA SZYDŁOWSKA

Kontakt z prowadzącą: tel. 692 722 109, Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Grupa wiekowa: 10-15 lat

MANUALIA to cykl warsztatów prezentujący wybrane dziedziny rękodzieła artystycznego. Podczas zajęć poznajemy takie techniki jak: decoupage, scrapbooking, filcowanie, quilling, haft, szycie i inne. MANUALIA to okazja dla starszych dzieci i młodszej młodzieży do poznania różnorodności technik rękodzielniczych i rozwijania umiejętności posługiwania się narzędziami i materiałami w danej dziedzinie. To również okazja, aby odkryć pasjonujące hobby dla siebie, które można rozwijać w domu.

manualia logo male

Wybrane dziedziny rękodzieła artystycznego:

Decoupage – to technika zdobienia przedmiotów za pomocą wzorów wycinanych z papieru lub serwetek papierowych. Technikę tę wykorzystuje się w zdobieniu różnego rodzaju powierzchni: drewna, ceramiki, szkła, metalu i innych. Naklejony wzór pokrywa się wieloma warstwami lakieru, tak aby wtopił się w ozdabianą powierzchnię i sprawiał wrażenie namalowanego.

Scrapbooking – jest techniką ręcznego tworzenia i zdobienia albumów ze zdjęciami i pamiątkami rodzinnymi. Scrapbook to album z kawałkami, wycinkami. Pierwsze albumy zawierały fragmenty opowieści rodzinnych, później np. gazet. W momencie rozpowszechnienia się fotografii scrapbooking stał się techniką zdobienia zdjęć. Obecnie do dekorowania używa się wielu materiałów: kolorowego papieru, pieczątek, wstążek, kwiatów, guzików, farbek i wielu innych. Powstają specjalne narzędzia do wycinania fantazyjnych kształtów. Efekt końcowy zależy od dostępności materiałów, ale przede wszystkim od pomysłowości autora. Technika ta jest obecnie bardzo popularna w Stanach Zjednoczonych.

Filcowanie – to technika spilśniania wełny tak, aby stworzyć różnego rodzaju formy: płaskie, przestrzenne, łączone. Filcować można na sucho (za pomocą specjalnych igieł) oraz na mokro (za pomocą wody i mydła). Do filcowania używa się wełny czesankowej, która dostępna jest w wielu kolorach. Za pomocą tej techniki możemy wykonać biżuterię, ozdoby, torebki a także całe ubrania.

Quilling – jest to technika zdobnicza z rodzaju papieroplastyki i polega na zwijaniu cienkich pasków papieru w kształt sprężynki i następnie zaginania jej części tak, aby uformować wybrane formy. Najczęściej zwinięte paski papieru nakleja się prostopadle do przygotowanej dekoracyjnej powierzchni. Można także tworzyć samodzielne ozdoby, np. gwiazdy na choinkę.

Galeria zdjęć prac uczestników koła rękodzieła artystycznego MANUALIA:

Zapisz

Poznań

logo-mdk1 logo poznanlogo kultura  logo Woda na Młyn